Eraser: Sildiğiniz Dosyalar Kurtarılamasın

Diskinizden sildiğiniz dosyalar, özel kurtarma programlarıyla tekrar geri getirilebilir. Bu çoğu zaman istediğimiz bir durumdur. Çünkü dosyalarınızı yanlışlıkla silme ihtimaliniz her zaman vardır.

Ancak bazı durumlarda, özel ve gizlilik arzeden dosyalarınızı bir daha kurtarılamayacak şekilde silmek, veya daha önceden silmiş olduğunuz dosyalarınızın kurtarılamamasını isteyebilirsiniz.

Eraser programı ile neler yapabilirsiniz?

  • Diskteki boş kısımları temizleyerek, önceden silinmiş tüm dosyaları kalıcı olarak silebilirsiniz
  • Herhangi bir klasördeki tüm dosyaları kurtarılamayacak bir şekilde silebilirsiniz
  • Herhangi bir dosyayı kurtarılamayacak bir şekilde silebilirsiniz

Bu programı kısa bir süre önce kendi bilgisayarımda denemeye karar verdim. Denemeden önce diskimi Recover4All programı ile tarattım ve birçok dosyanın kurtarılabilir durumda olduğunu gördüm. Daha sonra Eraser programı ile hem C: hem de D: sürücüsündeki boş alanları temizledim. Recover4All programını yeniden çalıştırıp diski tarattım ve kurtarmak için bir tek dosya dahi bulamadığını gördüm.

Ayrıca şunu da belirtmem gerekir: Eraser programını denemeden önce SysInternals SDelete programını aynı şekilde denemiştim. Ancak aldığım sonuçlar tam anlamıyla hüsrana uğrattı beni. Diskteki boş kısımları 4 kere tarayarak temizlemesine rağmen halen dosyalarım kurtarılabiliyordu. Oysa ki Eraser programı ile sadece 1 kez tarayarak temizletmeme rağmen tüm dosyaları kalıcı olarak silmeyi başardı.

Tamamen ücretsiz olan Eraser programının son sürümünü resmi web sitesinden indirebilirsiniz:

http://eraser.heidi.ie

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir