Masaüstü Araçları: Şaka Programı

Masaüstü Araçları isimli bir programın kurulumu. Ama aslında öyle bir program yok. Kurulumu başlattığınızda, program kurulmamak içi sürekli bahaneler üretiyor, kurulumu iptal etmenize de izin vermiyor. İlla ki sonuna kadar ileri, ileri demeniz ve beklemeniz lazım. Oldukça sabır istiyor haliyle.

Bu programı 1998 yılında yazmıştım. O yıllarda şaka programları çok popülerdi ancak bu tarz bir Türkçe şaka progamı yoktu. Ben de arkadaşlarıma gönderip eğlenmek maksadıyla bu programı yazdım ve hiç beklemediğim kadar popüler oldu. Bilgisayar dergileri CD eklerinde bu programa yer verdi, TRT’de yayınlanan İnternet TV programında tanıtımı yapıldı, download sitelerine eklendi…

Bu programla ilgili birçok e-posta aldım bugüne kadar. Kimisi çok beğendiğini yazmıştı, kimisi küfürlerle doluydu. Hatta bilgisayarındaki bütün çalışmalarını benim yüzümden kaybettiğini iddia eden bile oldu (nasıl başardıysa artık). Bir dönem, antivirüs programları bu şaka programını trojan olarak algılamaya başladı. Programa çok gıcık olan birisi bunu trojan olarak rapor etti diye tahmin ediyorum. Antivirüs yazılımı üreten firmaların teknik ekipleriyle irtibata geçip dosyayı tekrar incelemeleri için yolladım ve virüs veritabanlarından kaldırtmayı başardım. Ancak hâlâ virüs olarak algılayan yazılımlar olabilir. Bu programın tamamen zararsız olduğuna emin olabilirsiniz.

İndirme Bağlantısı

İndirmek için tıklayın

Ekran Görüntüsü

9 yorum

 1. 2 Saattir bu programı arıyorum. Bende hatırası var baya sağlam ve komik bir şaka.
  İmkanınız varsa yeniden upload edebilir misiniz, link kırılmış

 2. Hehe 🙂 Bir yazılımcı olarak çok eğlendim 🙂 Harcadığın vakte ve emeğine sağlık =))

 3. Tuncer Bey, ben de farklı işletim sistemlerinde denedim, ancak herhangi bir hata vermedi. Disket sürücüsü yoksa, o aşamaya geldiğinde direkt olarak "Tamamlandı…" yazıyor.

 4. güzel proğram lakin bir yerde hata veriyor
  artık pc lerin %90 nında disket sürücü olmadıgına göre
  disket sürücüyü sorguladıgı yerde sürücüyü bulamadıgı için hata veriyor bence o bölümü kaldırmalısınız

 5. Uzun süredir böyle bi programa rastlamamışımdır. Zaten oldum olası gıcığımdır bu türlere, lakin espiriler 2010’a uyarlandığında tadından yenmez der-giderim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir