Windows 7’ye Visual Basic 6 Kurmak

Windows 7 kurulu bir bilgisayara Visual Basic 6 kurmak istediğinizde bazı problemlerle karşılaşıyorsunuz.

Daha kurulumun başındayken Java Virtual Machine’nin kurulması gerektiğine dair bir pencere çıkıyor. Java VM kurma diyemiyorsunuz çünkü bu seçeneğin işaretini kaldırdığınızda kurulumu devam ettiremiyorsunuz. VB6 kurabilmek için mecburen Java VM kurulumunu yapıp bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekiyor. Ancak bilgisayar yeniden açıldığında VB6 kurulumu otomatik olarak başlatılıyor ve size yeniden Java VM’nin kurulması gerektiğini söylüyor. Bu yüzden bir türlü kurulum yapamıyorsunuz.

Bu problemin basit bir çözümü var: Sahte MSJAVA.DLL dosyası oluşturmak. Kurulumu başlatmadan önce C:\Windows\ klasörüne gidip orada MSJAVA.DLL isimli bir dosya oluşturun. Bu dosyanın içinde ne olduğu veya uzunluğu hiç önemli değil. Sadece orada adı MSJAVA.DLL olan bir dosya bulunuyor olması yeterli. Kurulumu yapın ve sonra C:\Windows\ klasöründe oluşturduğunuz sahte MSJAVA.DLL dosyasını silin.

Kurulumu yaptıktan sonra, yapmanız gereken bazı ayarlar var. Visual Basic’in her zaman yönetici olarak çalıştırılması lâzım. Ayrıca form tasarımı yapmak tam bir işkenceye dönüşebiliyor. Mesela, birden fazla nesne seçip klavye ile yeniden boyutlandırmaya çalıştığınızda bu işlem inanılmaz derecede yavaş oluyor.

Bunun için de, C:\Program Files\Microsoft Visual Studio\VB98\ klasörüne gidin. VB6.EXE dosyasını bulup üzerine sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Açılan pencerenin ikinci sekmesine (Uyumluluk) gidin ve aşağıdaki kutucukları işaretleyin:

  • Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu: Windows XP (Service Pack 3)
  • Görsel temaları devre dışı bırak
  • Masaüstü oluşturmayı devre dışı bırak
  • Yüksek DPI ayarlarında ekran ölçeklendirmeyi devre dışı bırak
  • Bu programı yönetici olarak çalıştır

Artık Visual Basic 6’yı problemsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kaynak : http://www.fortypoundhead.com/showcontent.asp?artid=20502 (İngilizce)

3 yorum

  1. yapılması gereken tek şey
    vb6.exe uyumluluk ayarlarını sp3, masaüstü oluşturmayı devre dışı bırakı ve yönetici olarak çalışıtırı seçip uygulamak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir